Hľadať

Posledný Blog

Aya Stevens - Ironmanka zo Slovenska

Alena je kvalifikovaná trénerka triatlonu, profesionálna triatlonistka, mamička dvoch detí a krásna ambasádorka Kari Traa. Momentálne žije pod Tatrami, v Poprade. Trénuje triatlonistov a aj jednotlivé triatlonové disciplíny lokálne, ale aj medzinárodne. Na havajskom Ironmanovi získala historicky najlepší čas 10 hodín 23 minút a je držiteľkou najrýchlejšieho slovenského času v tejto vzdialenosti (9 hodín a 30 minút v roku 2016).

Povedz naším Kari Traa sledovateľkám ako si sa dostala k triatlonu a prečo práve tento náročný šport?

Od detstva som inklinovala k viacerým športom a triatlon mi padol úplne do rany. Čo sa týka náročnosti, čím náročnejšie tréningy si odmakám, tým viacej ma to napĺňa.

Pracovala som ako letuška na Strednom Východe. Začala som v roku 2006 počas môjho pôsobenia v Bahrajne a Spojených Arabský Emirátov. Svoj prvý triatlon som absolvovala na horskom bicykli, ten druhý na požičanom cestnom bicykli a odvtedy už nebola cesta späť.

Dlhšiu dobu si žila mimo Slovenska. Čo ťa priviedlo opäť na Slovensko?

 

Ono to prišlo tak prirodzene, mala som zranenie ramena a aj keď obyvateľstvo sa častokrát sťažuje na naše zdravotníctvo, vyhľadala som zdravotnú pomoc doma a dobre som spravila. Pár mesiacov predtým som aj spoznala môjho partnera a tak som sa tu po dvanástich rokoch usadila.

 

Alena Stevens

Si mamičkou krásnych dvojičiek. Je ťažké skĺbiť rolu matky a športovkyne?

 

Celý môj deň musí byť dokonale naplánovaný do poslednej minúty. Odkedy som sa stala matkou, netrénujem až také dlhé hodiny alebo 3 fázy denne ako som zvykla. Väčšinou zvládnem jednu-maximálne dve fázy denne a tá regenerácia je tiež teraz náročnejšia. Mám samozrejme svoj plán, ktorý sa snažím dodržiavať, ale ak mám napr. ťažkú noc s detičkami, intenzívny tréning si jednoducho preložím na iný deň. Nemá zmysel búšiť do unaveného tela. Riadim sa pravidlom, menej je viac.

 

 

Pre športovca je dôležité byť v psychickej pohode. Akými spôsobmi si vieš vyventilovať hlavu?

 

Pre mňa je najlepšou ventiláciou šport. To množstvo endorfínov, tzv. pocitu šťastia, ktoré mi šport prinesie ma dobíjajú ako baterky.

 

Alena Stevens

Ktoré kúsky Kari Traa sú pre teba najobľúbenejšie?

U mňa taká klasika na behanie: bežecké šortky MATHEA , NORA dámske tielko

Z novej letnej kolekcie som si veľmi obľúbila: VILDE dámske tielká, ¾ legíny SJOLVSAGT, ku ktorým viem doladiť takmer všetko od podprsenky po čiapku.

 

Ako sa rada obliekaš, pokiaľ nemusíš byť vo svojom športovom drese?

Väčšinou staviam na pohodlie. Vysokým opätkom u mňa pred rokmi už odzvonilo. Nazvala by som to taký klasický casual polo-športový štýl.

Alena Stevens 

 

Čo ťa čaká najbližšie obdobie? Prípadne aké výsledky si dosiahla túto sezónu?

Normálne sa špecializujem na dlhé trate triatlonu, resp. Ironmany, stredné triatlony a cross triatlony.

Keďže som mala dlhšiu pauzu od pretekania (operácia ramena a následne materstvo dvojičiek) nebolo by ani rozumné sa rovno vrhnúť na Ironman vzdialenosti.

Túto sezónu pretekám prevažne kratšie a stredné triatlony ako napr. City Ness Triathlon v Košiciach (šprint), M-SR v Cross triatlone, M-SR v strednom triatlone, Triatlon Podesdorf - moje hlavné preteky (stredný triatlon), Tatry Triathlon (cross triatlon pod Tatrami).

 

Čo by si odporučila dievčatám a ženám, ktoré sa chcú začať pravidelne venovať športu?

Je dôležité, aby si každá žena vybrala šport, ktorý ju v prvom rade baví a napĺňa. Ak je tam problém s motiváciou, odporúčam si nájsť sparing partnera na tréning , s ktorým budete pravidelne športovať alebo dokonca aj trénera, od ktorého sa môžete veľa naučiť, motivuje vás a posúva vpred.

Ak je tu dilema či trénovať pred alebo po práci, jednoznačne odporúčam pred prácou. Po práci je veľmi ľahké nájsť si výhovorky prečo tréning vynechať alebo ako deň plynie, čo všeličo vám môže skrížiť cestu.

Sledujte Alenu na jej Instagrame.

 

 

 

 

 

 

Zanechať komentár

Súvisiace príspevky